Interpump PUMP W100100H L - Pumps & Compressors
Technical Documents
(1)
Complete Solution
Need installation, maintenance, or a bundled quote?
Quick Inquiry
InterpumpPumps & Compressors
Available
Interpump PUMP W100100H L
SKU 3G-ITP-01777
Brand
Interpump
Item
PUMP W100100H L
Category
Pumps & Compressors
UNSPSC
40151527 — Plunger pumps
Technical Specifications
Interpump
Flow Rate
100 L/min
Pressure
100 bar
Power
18.4 kW
Speed
1450 RPM
Weight
38 kg
Dimensions
388 mm
Power
25 HP
Flow (US)
26.4 GPM
Pressure
10 MPa
1450 PSI
View Full Spec Sheet
Authorized Interpump Distributor
Worldwide Shipping
Sign in to view pricing
Create a free account to submit your RFQ and download technical documents.
Solutions Engineering
Need guidance on product selection or system design?
Contact Our Engineering Team
Interpump Products
3G Electric (S) Pte. Ltd. — Singapore
Product Description
The Interpump W100100H is an industrial pump delivering 100 L/min at 100 bar (1450 psi), powered by an 18.4 kW motor running at 1450 rpm. Designed for high-pressure hydraulic applications requiring reliable, compact performance in manufacturing and processing systems.